Mezun ve Öğrenci Görüşleri

Çağlar Yaman ( İktisat Bölüm Birincisi, 2016) 

Tercih dönemlerinde Atılım Üniversitesi'ni çok araştırmış, Ankara'ya gelip okulu görmeden bile baya olumlu bilgiye sahip olmuştum. Beni en çok korkutan, deniz kıyısından gelip Ankara'da deniz görememekti. Ta ki okulumuzdan görünen Gölbaşı manzarasına kadar. Liseden mezun olurken ki düşüncem iktisat okumaktı. Atılım Üniversitesi'nin '' İngilizce İktisat '' bölümüne sahip olması, tercihlerimde çok seçenek olmamasını sağladı. Okulumun ilk yıllarında, yani hazırlık döneminde sıfır olan İngilizcemin iyi seviyeye gelmesi yanında, kazanılan dostluklar üniversiteye olan heyecanımı daha da arttırmıştı. Bölüme geçtiğim vakit, hocalarımızın sıcaklığı ve bilgisi eşliğinde belirli bir ciddiyetle derslere başladık. İktisat bölümü herkes tarafından zor olarak bilinir. Ancak Atılım Üniversitesi bu tabuyu yıkmış, tecrübeli  ekonomi kadrosuyla bizlere en kolay şekilde bölümümüzü sevdirmişlerdir. Öyle ki, ders içinde gördüklerimizi hayat ile bağdaştırabilir duruma gelmiş, kendi aramızda güncel konulara yorumlar getirmeye başlamıştık. Bölüm başkanımızdan tutup, araştırma görevlilerimize kadar olan tüm kadronun sıcaklığı, onlardan en iyi şekilde faydalanmamızı sağlıyordu. Anlaşılmayan her noktayı rahatlıkla sorabilmek, öğrenmenin önündeki engelleri en iyi şekilde kaldırıyordu. Şimdi mezun oldum ve biliyorum ki bölüme olan saygım daha da arttı. Bizleri sadece bilgi açısından değil, hayata dair bir çok tecrübelerini de kattılar. O yüzdendir ki mezun olunca bir telaş yerine kendine güven ile ayrılıyoruz okuldan. Atılım ailesine mensup olmaktan çok mutluyum, ve bu bağ mezunlar derneği aracılığı ile daha da sürecek. İktisat bölümünü okumak isteyen kardeşlerime Atılım Üniversitesi'ni içtenlikle tavsiye ediyorum. Üzerimde emeği olan her bireye çok teşekkür ederim.

 

Dilek Ölker  (İktisat Bölüm İkincisi, 2016)

Her zaman iktisat okumak isteyen bir öğrenci olmuştum. 2011 yılında Atılım Üniversitesi sayesinde İktisat Bölümü ile tanıştım. Tercih yaparken ailemle ilk dikkat ettiğimiz nokta eğitim dilinin ingilizce olmasıydı. Ankara’ya geldiğim ilk zamanlar bir taraftan üniversite hayatı için heyecanlanıyor diğer taraftan ise alışma aşamasından geçiyordum. Atılım Üniversitesi’nde geçirdiğim ilk yılım  bu dönemi kolay atlatmama yardımcı oldu. Bölüme geçtiğim zaman ise bölümümün zorluğundan korkuyordum. Fakat bu dönemde sevgili hocalarımızın yardımseverliği, cana yakın olmaları, dersi anlamamız için ellerinden geleni yapmaları sayesinde bölümün zorluğu kalmamıştı. Bölümüm sayesinde artık gündemde bahsedilen konuları anlayabiliyordum. Derslerde konuşulan konular bana aynı zamanda genel kültür olarak da fayda sağladı. Bu da bölümümü daha çok sevmeme neden oldu. Atılım Üniversitesi İktisat Bölümü sayesinde ilk başlarda korkarak gittiğim Ankara’dan hiç istemeyerek ayrıldım. Çok sevgili hocalarımız ve çok değerli arkadaşlarım ile birlikte üniversite hayatıma dönüp baktığım zaman beş yılın nasıl geçtiğini hiç anlamamışım diyorum. Elbette her bölüm bir şekilde biter, önemli olan okuduğumuz bölümü sevmek ve öğrendiklerimizi gerçek hayatta uygulayabilmektir. Ben Atılım Üniversitesi sayesinde okuduğum bölümü çok çok sevdim ve öğrendilerimi hayata uygulamayı hedefliyorum. Bu sebeple de Atılım Üniversitesi’ni ve İktisat Bölümü’nü üniversite hayatı yaşayacak tüm arkadaşlarıma tavsiye ediyorum. Her şey için teşekkürler…

Müge Köse  (İktisat Bölüm Birincisi, 2015)

Eğer gerçekten istediğiniz okulda ve istediğiniz bölümdeyseniz üniversite hayatının nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız. 2010 yılında Atılım Üniversitesi'nin İngilizce İktisat bölümüne tam burslu olarak başladım. İktisat bölümü gerçekten çok isteyerek girdiğim bir bölümdü ve bu bölümün zor olduğunu çok kez duymuştum. Ancak zor olduğu kadar bireyi geliştirdiği ve iş hayatında etkin bir rol üstlenebilecek hale getirdiği de yadsınamaz bir gerçekti. Kafamdaki bütün sorularında cevabını bu bölümde bulduğumda iktisat bölümü daha cazip hale geldi. Nihayet bölüm derslerini almaya başladığımda iktisata olan ilgim daha da arttı. Artık istediğim bölümü gerçekten zevkle okumaya başladım. Öğrencilere dersleri keyifle anlatan, gerçekten anlamamız için çaba sarfeden değerli akademik kadromuzun bu konuda ki rolünün çok büyük olduğunu düşünmekteyim. Atılım İktisat bölümü hocaları bizlerle sadece öğrenci-hoca ilişkisi kurmadılar. Yeri geldi en yakın dostumuz, yeri geldi ablamız/abimiz oldular. Bizlerin sadece akıllarını değil, kalplerini de doldurdular. Diğer arkadaşlarımında dediği gibi biz büyük bir aile olduk ve bu gerçekten çok gurur verici bir durum. Birey sevdiği bölümde okur, istediği işi yaparsa daha başarılı olurmuş. Ben şuan için bölümümü birincilikle bitirdim ve şimdi sırada 'geleceğe iz bırakmak' var. Herşey için çok teşekkür ederim. 

Cansu Karaca (İktisat Bölüm Birincisi, 2014)

2009 yılında Atılım Üniversitesi ailesine burslu öğrenci olarak katıldım. Üniversite ortamını çok merak ediyor, şehir dışından gelmiş olmanın da endişeleri üstüne ekleniyordu ilk zamanlarda. Bölümüme geçiş için öncelikle İngilizce hazırlığı geçmem gerekiyordu. Hazırlık okulu benim için hem Ankara’yı tanıdığım hem de okulu tanıyıp sevdiğim bir süreç oldu. Tabi ingilizce eğitimim dilimi geliştirmeme de oldukça katkı sağlayan bir süreç oldu. Asıl mutluluğu, hazzı kendi bölümümde yaşadım, hissettim. Dört yıllık akademik süreç kendimi geliştirdiğim yıllar oldu. Bölüm hocalarımın her birinin ayrı ayrı özelliklerini örnek aldım. Hem hayata hem bölümüme dair çok şey öğrendim. Üniversite sadece meslek edindirme yeri değil, üniversite bir insanın kendi ayakları üzerinde durmaya da başladığı bir süreç. Tam anlamıyla bir birey olmaya başladığı zamanda kişinin şekillendiği bir ortam benim için! Siz bu ortamı ne kadar kaliteli seçerseniz, ne kadar sağlam oluşturursanız o kadar varolursunuz. Ben kendimi bu anlamda çok şanslı hissediyorum. Tüm hocalarıma sonsuz şükran borçluyum. Hepsinden paha biçilemez ölçüde güzellikler, bilgiler, hayat tecrübeleri, iyi kötü birçok şey öğrendim. Yıllar geçti, nasıl geçti şu an anlamıyorum ama bitti. Bir dönem erken mezun olmakla beraber bölüm birinciliğini de elde etmiş olmanın gururunu yaşıyorum. Üniversitemi, bölümümü hocalarımı çok sevdim ve kendimi çok şanslı hissettim her zaman... Yolun başında olan arkadaşlarıma, karar aşamasında olanlara üniversitemi, bölümümü kesinlikle tavsiye ediyorum. Kuşkusuz geriye dönsem tekrar aynı yerde olurdum. Herkese çok teşekkür ediyorum.

Ecem Özbek (İktisat Bölüm Birincisi, 2013)

Kışları soğuk geçen İncek’teki Atılım Üniversitesi’nin sıcaklığı ile 2008 yılında tanıştım.  Üniversiteye ilk başladığım günlerde bir üniversitede okumanın verdiği sorumluluk duygusunun ve orada geçireceğim yılların nasıl geçeceği konusunda kaygı duyuyordum.  Şu anda İngilizce İktisat Bölümü’nde ikinci sınıf öğrencisiyim ve geriye dönüp baktığımda bu kaygılarımın hepsinin yersiz olduğunu, İktisat Bölümü’nde okumanın bir ayrıcalık olduğunu, ufkumun orada ne kadar genişlediğini ve ideallerimin ne kadar yükseklere çıktığını görüyorum.  Pekçok insan gibi, ben de üniversiteye ilk başladığımda kendimi gelecekte yüksek yerlerde görmeye ve hedeflerimi yüksek tutmaya çekiniyordum.  Ancak geçen zamanda, başarı hazzını duyan bir insanın nasıl daha büyük hedefler için motive olduğunu gördüm.  Atılım Üniversitesi’nin değerli akademik kadrosu bilgi birikimi ve deneyimleriyle insanı eğitimsel ve kişisel açıdan tam donanımlı bir hale getiriyor.  Atılım Üniversitesi’ndeki eğitimim beni farklı bir Ecem Özbek yaptığı ve ilerki yaşantımda bana birçok kapı açacağı için bu ailenin bir üyesi olmaktan mutluluk ve gurur duyuyorum.


 

Havva Serim (İktisat Bölüm Birincisi, 2010)

Atılım Üniversitesi’nde 2006-2010 yılları arasında almış olduğum İktisat eğitimi bana, hayatıma yön veren yeni bir vizyon kazandırdı. Değerli hocalarımdan, bilgi kirliliğinin olduğu şu günümüzde, kendi fikrimi oluşturmama yardımcı olacak ve ifade yeteneğimi geliştirecek düzeyde eğitim aldım. Bana iktisatı daha da sevdiren hocalarımı o kadar benimsedim ki daha birinci sınıftayken ben de onlar kadar iyi bir akademisyen olmak istedim ve şu anda bir Atılım mezunu olarak üniversitemde araştırma görevlisi olarak çalışmaktan dolayı çok mutluyum. Başka üniversiteleri de gözlemlediğim kadarıyla şunu söyleyebilirim ki Atılım Üniversitesi’ndeki samimi ortam başka hiçbir yerde yok. Ayrıca şehir gürültüsünden uzak olması da çok önemli bir avantaj. Atılım yerinde saymayan, her geçen gün daha da gelişen bir üniversite ve bana en iyi dostlarımı ve eğitimi kazandırdığı için ona teşekkür ediyorum.

 

Samet Battal

Atılım Üniversitesi Matematik bölümünden birinci olarak Haziran 2009’da, İktisat bölümünden de ikinci olarak Haziran 2010’da mezun oldum. İktisat bölümünden mezun olduğum yıl Hacettepe Üniversitesi’nde İngilizce İktisat bölümünde yüksek lisansa başladım. Aynı yıl Ankara Kalkınma Ajansı’nda kısa bir süre çalıştıktan sonra T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’nda Uzman Yardımcısı olarak göreve başladım. Şu an itibariyle Hazine Müsteşarlığı Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nde görevime devam etmekteyim. Atılım Üniversitesi’ne başladığımda bu kurumların sınavlarını geçip, bu kurumlarda işe başlayacağım konusunda bu kadar umutlu değildim. Ama Matematik Bölümü’nde başlayıp değerli hocalarımın yol göstermeleri sayesinde İktisat Bölümü’nde çift anadala geçtikten sonra görüşlerim zamanla değişmeye başladı ve her geçen gün yeni bir benlik kazanmaya başladığımı hissettim. Hiç bir konuda yardımlarını esirgemeyen ve bana her zaman bir arkadaş tavrıyla düşüncelerimi çekinmeden paylaşma fırsatı veren saydgıdeğer hocalarımın ve diğer görevlilerin bana katkılarını hayatım boyunca unutmayacağım. Her zaman düşünürdüm “geleceğe iz bırakmak nasıl olur” diye. Galiba bu sloganı fazlasıyla hak ediyor üniversitemiz. Teşekkürler Atılım...
 

Kübra Keskin

2004-2008 yılları arasında iktisat eğitimi almış olduğum Atılım Üniversitesi’nde hayatıma yön verecek kazanımlar edindim. Eğitimin içeriği ve eğitmenleri kariyer planlamamda ve hayata bakışımda çok önemli etkiler oluşturdular. Bana sadece Türkiyeli değil, dünyalı olabilmeyi öğreterek yol gösterici olup, bakış açımı genişlettiler. Okulumda edindiğim bilgilerin ve kazandığım alışkanlıkların çalışma ve sosyal hayatımda ayrıcalığını görüyorum. Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nde çalışıyorum ve her fırsatta aldığım eğitimin yararlarını fark ediyorum. Bunların yanı sıra, şimdi arkadaşlarımla gölü seyredip sohbet ettiğimiz, ders notlarını paylaştığımız, aynı sudan içebildiğimiz günleri özlemle anıyorum.  Atılım Üniversitesi’nin sadece öğretim değil, kişisel eğitimimize de katkı sağlayan değerli eğitim kadrosuna çok teşekkür ediyor ve bir “Atılım”lı olmaktan gurur duyuyorum.

Çağıl Özge Özkul (İktisat Bölüm Birincisi, 2011)

Okula başladığım 2006 yılından bu yana okulumuz yerleşke görünümü, etkinlikler ve eğitim alanında büyük başarılara imza atmıştır ve biliyoruz ki bir üniversite öğrencisi için eğitimin önemi kadar kampüs yaşamı da büyük önem taşır. Çünkü ortalama olarak yaşamımızın büyük bir çoğunluğunu üniversitemizde geçiriyoruz. Bu şartlarda, verilen eğitimin yanı sıra, düzenlenen sosyal etkinlikler ve yerleşkede öğrencilerin sahip olduğu olanaklar da çok önemlidir. Ayrıca ben yaklaşık 4 senedir modellik yapmaktayım. Bu modellik kariyerim boyunca pekçok defile ve organizasyonda yer aldım. Ülkemizin ve şehrimizin Cemil İpekçi, Gamze Saraçoğlu, Abdullah Öztoprak gibi ileri gelen modacıları ve markaları ile defalarca çalışma fırsatı buldum; moda günlerinde podyuma çıktım. Okulumuzu ve ülkemizi yurtdışında Türk Günleri’nde, ABD, Çin, Katar, Moldova gibi ülkelerde temsil ettim. Yurtiçinde hemen hemen her şehrimizde bu amaçla bulundum ve okulumuzda aldığım eğitim-öğretim seviyesi ve güncel konularda edindiğim bilgiler sayesinde fark edilebilmeyi başardım.  Her zaman üniversitemizin avantajını yaşadım ve yaşamaya devam ediyorum.  Benim ve diğer öğrenci arkadaşlarımın ortak düşüncesi şu ki; Atılım Üniversitesi’nin en önemli özelliği, kendini sürekli geliştiren bir yapıya sahip olmasıdır. Bir üniversite bünyesinde olabilecek tüm yenilikleri takip edip, eğitim-öğretim ve yerleşke çevresi konularında en üst seviyeye ulaşabilmek üniversitemizin esas amacıdır. Bu özelliği ile Atılım Üniversitesi bizden önceki ve bizden sonraki mezunlarına da bana yaşattığı gururu yaşatmıştır ve yaşatmaya devam edecektir.

Utku Yıldırım

Üniversite hayatıma 2008 yılında Atılım Üniversitesinde başladım. Öncelikle, Atılım Üniversitesi gibi sürekli gelişim gösteren bir üniversitenin bana pek çok şey kattığını söyleyebilirim. Aldığım dört yıllık iktisat eğitimi ile gerek teorik açıdan gerekse kariyer açısından pek çok kazanım elde ettim. Bunun yanı sıra, düzenlediğimiz sosyal etkinlikler ve Atılım Ekonomi Topluluğu altında yaptığımız çalışmalar da bu dört yıllık eğitim hayatımın en önemli parçalarını oluşturdular. Üniversiteyi bitirdikten sonra edindiğim bilgi ve deneyimler ışığında iş hayatına hedeflediğim gibi sağlam bir adım atarak 2014 yılında “Ernst and Young (EY)” şirketinde yönetim danışmanı olarak çalışmaya başladım. İki senedir devam ettiğim işimde, üniversitede öğrenmiş olduğum pek çok bilgiyi kullanma imkânı buldum ve çalışma hayatım boyunca aldığım eğitiminin bana ne kadar katkı sağladığını fark ettim. Bana bu olanakları sağlayan ve tecrübelerini arkadaşça bizlere aktaran hocalarıma çok teşekkür ederim. 

Pelin Alacalı

İktisat bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Hazırlık bittiğinde ve bölüm öğrencisi olduğumda daha önce ekonomiyle pek fazla ilgim olmadığı için endişe duyuyordum fakat bu endişem çok kısa sürdü. Bölümümü bu kadar sevmem ve mesleki anlamda kendimi konulara hakim hissetmemde hocalarımın büyük katkısı oldu. Akademisyenlere istediğim her zaman ulaşabilmek ve hiç çekinmeden onlarla fikir alış-verişinde bulunabilmek benim için büyük bir artı. Bunun yanında, yapılan birçok sosyal aktivitenin kampüs yaşamını canlı tuttuğunu düşünüyorum.


Emine Duygu Adıbelli

Atılım Üniversitesi’nde 1999-2004 yılları arasında İngilizce iktisat eğitimi aldım.  Eğitimimin ilk yılında onur öğrenci bursu ve yüksek başarı bursu kazandım.  Bu başarımda bölüm hocalarımın ve danışmanlarımın katkıları büyük oldu.  Okuduğum sürece de mezun olduktan sonra da hocalarıma istediğim her an ulaşabildim ve her konuda bana yardımcı oldular.  Üniversiteyi bitirdikten sonra dış ticaret stajı yaptım ve iş deneyimi edinmek için Katar’ın başkenti Doha’ya gittim.  Burada bir uluslararası ticaret ve pazarlama şirketine ortak olup dış ticaret müdürlüğü ve dış ticaret danışmanlığı görevlerini yürüttüm.  Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli bağımsız denetim şirketlerinde denetçi asistanlığı ve finansal analist olarak görev yaptım.  Şimdi ise Oxford Brookes Üniversitesi’nde uluslararası işletme ekonomisi dalında yüksek lisansımı yapmaktayım.  Bu okulda okurken iktisat temelimin çok iyi olduğunu fark ettim.  Atılım Üniversitesi’nde aldığım iktisat eğitimi bana analitik düşünme ve analiz yapma yeteneği kazandırdı.  Eğitimim süresünce sunumlar, takım çalışmaları ve ödevler hazırlayarak hem araştırmacılık hem de yaratıcılık yönlerimi geliştirdim.  Bana bu yolculukta destek olan değerli hocalarıma ve üniversiteme teşekkür ediyorum. 

 

Bölüm başkanımızın aday öğrencilere mesajı için tıklayınız.

İkisat Bölümü hakkında genel bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

İktisat bilim dalı ve Atılım Üniversitesi İktisat Bölümü hakkında tanıtıcı videolar için tıklayınız.